Bilim İletişiminde Oyunlaştırma ve Hikâyeleştirme

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Bilim Merkezi ortaklığında gerçekleştirilen ‘’Kentsel Turizm & Sosyal Doku – Mobil Öğrenme Becerilerinin Geliştirilmesi’’ adlı Erasmus+ stratejik ortaklık projesi kapsamında Konya Bilim Merkezinde, “Bilim İletişiminde Oyunlaştırma ve Hikayeleştirme” konulu bir gün sürecek program düzenlemeyi planlıyoruz.

Program ile bilim merkezleri, müzeler ve okul dışı öğrenme mekanlarında çalışan bilim iletişimcileri için oyunlaştırma ve hikayeleştirme konularında çeşitli atölyeler düzenlemek, alanında uzman kişilerle söyleşiler yapmak ve Konya Bilim Merkezi gezisi yaparak işleyişi hakkında katılımcıları bilgilendirmek hedeflenmiştir. Ayrıca farklı kurumlarda çalışan rehberlerin birbirleri ile tanışması, görüş alışverişinde bulunması ve Konya Bilim Merkezini henüz görememiş rehberlerin ağırlanması da asli hedefler içerisindedir.
6 Temmuz Cuma günü 09.30 – 17.30 saatleri arasında Konya Bilim Merkezinde düzenlenecek programımıza şehir dışından gelecek katılımcılara yol ücreti olarak (üst limit kişi başı ₺200 olmak üzere) ibraz edilen biletlerin karşılığı ödenecektir. Konya içinde şehir içi ulaşım katılımcıların kendilerine ait olacaktır. Şahsi veya kurumsal araçları ile grup halinde gelmek isteyenler için yakıt ücreti de ödenebilmektedir.
Konya Bilim Merkezi olarak katılımcılarımıza ayrıca öğlen yemeği ikramımız da olacaktır. Program katılımcıları ve konu başlıkları kısaca aşağıdaki gibidir.

İngilizce Bilen Katılımcıların Girebileceği Atölyeler:
1- Daniel WEISS*
Workshop başlığı: Innovating and Designing New Experiences Through Science Centers
Workshop içeriği: Lego Serious Play ve Agile yöntemleriyle katılımcıların aktif olduğu uygulamalı bir iletişim ve organizasyon etkinliği düzenlenecektir.
Katılımcı Sayısı: 12 + 12,
Etkinlik Saatleri: 09.30 – 13.00, 14.00 – 17.30

2- Michael Kid van Alderwegen**
Sunum Başlığı: What is Storytelling
Sunum İçeriği: Bilim Merkezlerini, müzeleri veya okul dışı öğrenme mekanlarını gezen ziyaretçilerin pasif durumdan aktif duruma geçirilmesinin yöntemleri, yaparak ve yaşayarak öğrenmenin metotlar gibi konularda katılımcılara bilgiyi hikayeleştirerek anlatmanın yolları aktarılacaktır.
Katılımcı Sayısı: 40
Etkinlik Saati: 11.00 – 13.00

Türkçe Yapılacak Atölyeler

1-Ali Güney
Başlık: Sergi Galerileri İçin Hikâye Tasarımı
Sunum İçeriği: Bilim merkezlerinde yer alan sergi galerileri açık erişim kaynağı olmakla birlikte, ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezebildiği alanlardır. Bu alanlarda gerçekleştirilecek sergi anlatımlarında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sergi anlatımlarında kullanılabilecek bir hikâye tasarım atölyesi gerçekleştirilecektir.
Katılımcı Sayısı: 20
Etkinlik Saati: 16.00 – 17.00

2-Emre Orhan
Başlık: Hikaye Kartı
Sunum İçeriği: Konya Bilim Merkezinde pozitif alanlarda verilen eğitimlerin yanında “Hikaye Kartı” gibi etkinliklerle birlikte sosyal bilimler alanlarına da değinilmiş oluyor. Gerçekleştirilen “Hikaye Kartı” etkinliğiyle birlikte katılımcıların yaratıcılık yönlerinin gelişmesi beklendiği gibi anlık durumlar karşısında karar verme yetisinin de gelişmesi amaçlanmaktadır. Böylece insanların, doğrudan sanatsal yönü ele alınırken dolaylı yoldan da daha geniş olarak sosyal durumları işlenmektedir.
Katılımcı Sayısı: 20
Etkinlik Saati: 15.00 – 16.00

3-Ahmet Melih Karauğuz
Başlık: Dijital Çağda Hikâye Anlatmak: Video Oyunları
Sunum İçeriği: İnsanoğlu var olduğu günden bu yana hikayesini anlatıyor. Zaman değiştikçe de anlatılan hikayenin yöntemleri değişiyor. Günümüzde endüstri devriminin kırılma anlarından birine şahit oluyoruz. Yaşamımız dijital süreçlerin etkisiyle değişiyor. Şirketler değişiyor, içerik üretimleri kendini yeniliyor. Anlatma biçimlerimiz değişse de hikaye anlatma isteğimiz bitmiyor. Bu çalışmada değişen teknolojik süreçlerin hikaye anlatmamıza etkisini inceleyeceğiz.
Katılımcı Sayısı: 40
Etkinlik Saati: 14.00 – 15.00

4- Osman Süreyya Kocabaş
Başlık: Bilgisayar Oyunları ile Öğrenme
Sunum İçeriği: Bilgisayar ve tabletlerde oldukça yaygınlaşan oyun uygulamalarının eğitim amaçlı kullanılması bugünlerde önem kazanan konulardandır. Bu sunumda Bu tür oyunların eğitimde öğrenme verimliliği olumlu yönde nasıl etkileyeceği anlatılacaktır.
Katılımcı Sayısı: 20
Etkinlik Saati: 10.00 – 11.00